Search SHS-Sports


SHS-Sports News
Date Topic Contributor Sport
11/11/2005  Statewide Bi-District Playoff Scores www.texasfootball.com  Football


Statewide Bi-District Playoff Scores

TexasFootball.com is your source for playoff scores every weekend.

Saturday's Playoff Results:
CLASS 5A
Amarillo 28, EP Eastwood 0
Beaumount West Brook 28, Houston Madison 19
Copperas Cove 62, Klein Forest 12
Euless Trinity 35, Keller Fossil Ridge 20
Garland 21, Tyler John Tyler 20
Humble 26, Houston Westside 13
Katy 48, Fort Bend Clements 0
La Porte 42, Alvin 19
Lubbock Monterey 73, EP Coronado 14
Lufkin 31, Killeen Harker Heights 24, OT
Rowlett 28, Mesquite 10
Smithson Valley 42, San Marcos 14
South Garland 14, Longview 13
South Grand Prairie 48, Denton Ryan 35
Southlake Carroll 48, Irving MacArthur 21
CLASS 4A
Austin Johnson 21, Taylor 14
Austin Lake Travis 24, SA Alamo Heights 21
Beaumont Central 35, Crosby 23
Big Spring 14, Pampa 7
Boerne 31, New Braunfels 7
Everman 48, Brownwood 0
Houston Jones 24, Houston Worthing 14
Houston Wheatley 27, Houston Kashmere 20
Killeen Ellison 23, Alvarado 20
Lamar Consolidated 26, Texas City 14
La Marque 31, Bay City 10
Lancaster 27, South Oak Cliff 20
Lewisville Hebron 42, Dallas Lincoln 12
Nederland 34, Houston King 16
Rosenburg Terry 35, Santa Fe 0
Wylie 49, Paris North Lamar 31
CLASS 3A
Breckenridge 34, Sanger 12
Cameron Yoe 30, Hempstead 21
Carthage 31, Lindale 0
Hallettsville 24, Needville 14
Hutto 20, Rice Consolidated 16
Ingleside 44, Cotulla 27
Little Elm 44, Whitney 32
Littlefield 42, Borger 14
Rio Hondo 18, Orange Grove 0
Waco Connally 38,. Mexia 0
West Orange-Stark 41, Huffman 21
CLASS 2A
Abernathy 21, Friona 17
Bangs 57, Hawley 6
Brookshire-Royal 27, Salado 22
Canadian 51, Electra 18
Corrigan-Camden 28, Deweyville 12
Crawford 41, Rio Vista 0
DeKalb 23, Whitewright 7
Early 40, Colorado City 20
Hearne 40, Malakoff 7
Omaha Pewitt 62, Grand Saline 0
Sanford-Fritch 27, Henrietta 24

Friday's Playoff Results
Class 5A
A&M Consolidated 30, The Woodlands 12
Abilene 49, Weatherford 14
Allen 21, Cedar Hill 7
Buda Hays 31, Round Rock 21
Converse Judson 21, Seguin 0
Cypress Creek 21, Aldine Nimitz 12
Cypress Fairbanks 21, Aldine MacArthur 7
Cypress Falls 14, Houston Memorial 6
Dallas Carter 37, Carrollton Creekview 7
EP Franklin 28, San Angelo Central 14
Fort Bend Kempner 37, Alief Hastings 14
Galena Park North Shore 52, Pearland 21
Harlingen 21, Edinburg 13
Houston Strake Jesuit 21, Fort Bend Marshall 20
La Joya 24, Eagle Pass 7
Laredo Nixon 32, McAllen Memorial 28
Laredo United 55, Sharyland 36
League City Clear Creek 22, Deer Park 21
Leander 38, Bastrop 14
Los Fresnos 44, Weslaco 41, 2OT
Mansfield Summit 50, Midland Lee 14
Midland 28, North Crowley 3
Pflugerville 42, Austin Westlake 32
Plano 17, DeSoto 14
Plano East 17, Arlington 13
PSJA 24, San Benito 11
Richardson Berkner 38, Dallas Skyline 0
Richardson Lake Highlands 55, Dallas White 28
SA Clark 48, CC Ray 14
SA Jay 21, CC Carroll 7
SA Madison 42, Schertz Clemens 19
SA O'Connor 35, Victoria Memorial 20
Spring Westfield 36, Houston Lamar 12
Class 4A
Aledo 28, Wichita Falls Rider 7
Arlington Seguin 26, FW Southwest 0
Austin McCallum 28, Pflugerville Hendrickson 21
Azle 19, FW Arlington Heights 8
Beaumont Ozen 14, Dayton 13
Beeville 55, SA Houston 13
Brenham 31, Hallsville 17
CC Calallen 54, PSJA Memorial 7
CC Flour Bluff 52, Brownsville Lopez 22
Corsicana 47, Pinkston 18
Dallas Wilson 13, Lake Dallas 10
Denison 42, Mineral Wells 34
Edcouch-Elsa 24, Gregory-Portland 7
Ennis 18, Dallas Kimball 14
EP Chapin 35, EP Parkland 31
EP Del Valle 25, EP Andress 14
EP Riverside 29, EP Canutillo 7
Highland Park 38, Texarkana 31
Houston Yates 33, Houston Reagan 7
Kilgore 42, Livingston 19
Marshall 50, Klein Oak 16
McKinney North 31, Dallas Hillcrest 15
New Braunfels Canyon 30, Kerrville Tivy 27
Pflugerville Connally 55, Austin Lanier 7
Plainview 44, Amarillo Palo Duro 0
Pleasanton 31, SA Lanier 28
SA Harlandale 35, SA Fox Tech 13
Springtown 35, FW Western Hills 27
Stephenville 41, Sherman 20
Terrell 34, Sulphur Springs 17
Waco Midway 38, Waxahachie 7
Wolfforth Frenship 42, Hereford 15
Class 3A
Abilene Wylie 36, Seminole 0
Barbers Hill 56, Hardin-Jefferson 14
Bonham 13, Dallas Roosevelt 12
Bridge City 42, Cleveland 20
Bridgeport 27, Comanche 14
Canton 34, White Oak 27
Canyon 32, Cooper 21
Cuero 34, Sweeny 12
Decatur 31, West 7
Devine 42, Goliad 7
Emory Rains 19, Crandall 16
Gainesville 41, Vernon 7
Giddings 49, Bellville 35
Gilmer 42, Daingerfield 32
Hidalgo 45, Zapata 26
Hondo 34, Sinton 20
Iowa Park 27, Pilot Point 13
Jasper 33, Rusk 13
Jefferson 35, Pittsburg 14
Kaufman 28, Commerce 19
Kennedale 45, Royse City 24
Liberty Hill 62, Lytle 7
Liberty-Eylau 45, Gladewater 7
llano 27, Poteet 20
Madison 48, Van Alstyne 7
Marlin 40, China Spring 25
Monahans 28, Snyder 21
Mount Vernon 40, Wills Point 34, 2OT
Palestine 63, Silsbee 42
Perryton 41, Muleshoe 22
Port Isabel 41, CC West Oso 14
Robinson 42, Madisonville 28
Sweetwater 44, Midland Greenwood 21
Tatum 14, Brownsboro 13
West Columbia 21, Gonzales 0
Wimberley 42, La Vernia 7
Class 2A
Argyle 45, Scurry-Rosser 0
Arp 42, Hemphill 13
Blanco 41, Dilley 7
Brownwood Idalou 27, Lockney 10
Celina 49, Corsicana Mildred 0
Childress 50, Spearman 14
Coleman 28, Anson 7
Comfort 42, Stockdale 27
Cooper 21, Gunter 7
Crane 49, Ozona 15
East Chambers 24, Warren 0
Eastland 38, Boyd 7
Ganado 7, Refugio 6
Garrison 24, Troup 20
Hamilton 53, Jacksboro 32
Hughes Springs 41, Caddo Mills 26
Industrial 27, Karnes City 21
Kerens 39, Jewett Leon 34
La Villa 31, Banquete 30, OT
Lexington 40, East Bernard 14
Little River Academy 28, Wallis Brazos 14
Lone Oak 19, New Diana 15
Mart 36, Alto 6
Maypearl 34, Clifton 19
Newton 44, Woodville 0
Odem 14, Hebbronville 13
Paradise 27, Cisco 24
Pattonville Prairiland 47, Anna 13
Poth 17, Universal City Randolph 10
Prosper 42, Italy 8
San Augustine 14, Big Sandy Harmony 7
Schulenburg 56, Nixon-Smiley 27
Skidmore-Tynan 55, Santa Rosa 8
Sonora 21, Alpine 0
Troy 40, Grandview 0
Tulia 19, Post 14
Wall 48, Kermit 10
Class 1A
Albany 24, Roscoe 7
Alvord 20, Goldthwaite 16
Big Sandy 54, Joaquin 14
Burkeville 20 Hull-Daisetta 6
Bremond 41, Thorndale 7
Chilton 37, Milano 7
Dawson 30, Lovelady 16
Falls City 21, Agua Dulce 0
Halreton 30, Overton 6
Haskell 40, Sterling City 6
High Island 40 Colmesneil 24
Iola 16, Rice 9
New Deal 21, Morton 0
Quanah 39, Sunray 14
Seagraves 55, Hale Center 0
Shiner 16, Ben Bolt 0
Stratford 31, Memphis 7
Windthorst 49, Baird 20
Six-man
Abbott 54, Cherokee 42
Aquilla 34, Calvert 30
Blum 68, Strawn 38
Fort Davis 37, Wellman-Union 34
Garden City 54, Borden County 28
Grandfalls-Royalty 81, Lenorah Grady 32
Highland 42, Robert Lee 32
Meadow 51, Crowell 6
Richland Springs 48, May 0
Rule 78, Newcastle 40
Santa Anna 70, Blanket 62
Throckmorton 80, Aspermont 50
Trinidad 53, Walnut Springs 8
Turkey Valley 54, Samnorwood 19
Wheeler 99, Happy 56
Whitharral 73, Paducah 24
Private Schools
Arlington Grace Prep 21, Victoria St. Joseph 18
Cedar Hill Trinity Christian 36, Muenster Sacred Heart 21
Denton Liberty Christian 31,Tomball Concordia Lutheran 7
Duncanville Christway 62 Bellville Faith 14
Houston Christian 23, San Antonio St. Anthony's 12
Midland Christian 56, Houston Second Baptist 20
Rockwall Heritage 54 The Woodlands Christian 8
Seguin Lifegate 52 Joshua Christian 43
Tyler T. K. Gorman 33, Arlington Pantego Christian 12

Thursday's Playoff Results:
CLASS 5A
Allen (9-2) beat Cedar Hill (7-4), 21-7
Dallas White (5-6) beat Richardson Lake Highlands (7-4), 55-28
CLASS 4A
Aledo (6-5) beat WF Rider (8-3), 28-7
Arlington Seguin (8-2) beat FW Southwest (8-3), 26-0
EP Chapin (10-1) beat EP Parkland (7-3), 35-31
Pflugerville Connally (10-1) beat Austin Lanier (4-7), 55-7
CLASS 3A
Iowa Park (5-5) beat Pilot Point (6-5), 27-13
Mount Vernon (6-5) beat Wills Point (5-6), 40-34 (2OT)
Palestine beat Silsbee, 63-42
Robinson (8-3) beat Madisonville (4-6), 42-28
Sweetwater (10-1) beat Midland Greenwood (5-6), 44-21
West Columbia (9-1) beat Gonzales (6-4), 21-0
CLASS 2A
Argyle (8-3) beat Scurry-Rosser (5-6), 45-0
Eastland (9-2) beat Boyd (8-3), 38-7
Garrison beat Troup, 24-20
Hamilton (7-4) beat Jacksboro (5-6), 53-32
Kerens (10-1) beat Jewett Leon (7-4), 39-34
Little River Academy (8-3) beat Wallis Brazos (3-7), 28-14
Paradise (8-3) beat Cisco (8-3), 27-24
San Augustine (6-3) beat Big Sandy Harmony (7-4), 14-7
Tulia (8-3) beat Post (7-4), 19-14
Wall (11-0) beat Kermit (4-7), 48-10
CLASS A
Alvord (8-3) beat Goldthwaite (10-1), 20-16
Windthorst (11-0) beat Baird (5-6), 49-20
SIX-MAN
Grandfalls-Royalty (10-1) beat Grady (4-7), 81-35
Rule (11-0) beat Newcastle (7-4), 78-40